logo
Sağlıklı Yaşam İçin Spor

Sağlıklı Yaşam İçin Spor

Sağlıklı Yaşam İçin Spor yapmak gereklidir. Gerek vücut direnci, gerek dinamizm, gerekse sağlıklı olmak için spor daima şart. Kendimizi dinleriz bazen.. ”Acaba hasta mıyım? Ağrım var, nefes almakta zorlanıyorum, sigara içmesem de pasif içici konumuna düşüyorum” falan diyerek sorular belirir kafamızda. Evham yapmak gibi görünse de aslında çok önemi vardır bu tür ayrıntıların. Yaşam kaynağımız olan oksijeni bile solumakta zaman zaman zorlanmalar yaşar dururuz.

Peki ne yapmalıyız? Sağlıklı yaşam standardı nedir? Vücudumuzu nasıl korumalı ve dış etkenlerden zarar görmeyecek bir yapıya nasıl getirebiliriz? Gelin bunları güzelce inceleyelim ve bir çare arayalım veya bir çıkış yolu bulmaya çalışalım. Gücümüz ve bilgimiz dahilinde tabii ki.

sağlıklı yaşam

Sağlık İçin Spor Yapmak Şart mı?

Yaşamaya çalıştığımız şu küçücük dünyada sağlık adına yapılması gererken şeylerden birisi de spor yapmaktır demiştik.

Bedenimizin uyum sağlayabileceği bir spor branşı seçmeliyiz önce. Bir hekim nezaretinde olursa daha da güvenli bir durum ortaya çıkar.

Bu konuda eğitim yapmış bir sürü doktor ve sağlıkçı mevcut. Bu konuda herhangi birisinden değil de, uzmanlardan yardım alınmalı diye düşünüyoruz.

Ama bilinen bazı standartlar var ki onlardan bir kaçını sayalım isterseniz.

Sabahları evden biraz erken çıkıp kısa kısa yürüyüşlerle başlayabiliriz bu işe. Mesela spor kıyafetlerimizi giyinip, sabah saat 06:00 gibi dışarıya çıkıp kendimize daha önceden tasarladığımız bir yeşil alana gidip hafif kros yapabilir ve bedensel hareketlerle başlayabiliriz.

Sonrasında mesela akşam üstü yine hafif bir yürüyüş gerçekleşebilir. Bunu her gün düzenli olarak yapabilirsek, vücudumuz gerekli olan oksijeni ve hareket mekanizmasını sağlamış olacaktır elbette.

yaşam için spor

Bunlar zaten hemen hemen herkesin sıradan da olsa yapabileceği şeydir. Özellikle seçilen herhangi bir branşta düzenli olarak yapılan antrenmanlar da işin daha zevkli ve heyecanlı yürümesini de sağlar.

Basketbol, voleybol veya hentbol gibi branşlar zaten amatörce spor salonlarında maçlara çıkarak değerlendirilebilir. Bu dakikadan sonra gerekli olan adrenalin alınmış, vücut daha sağlıklı bir şekilde yaşama şansını yakalamış olacaktır.

Sağlıklı Yaşam İçin Spor her insana şart.. Sakın unutmayın.

Bir önceki yazımda « makalem var.
277 kez okundu 6 yorum Genel, Spor
ETİKETLER :


Yorumlar (6 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?